fbpx

Darujme si čas - Medzinárodný deň študentstva - EURO26

Slobodu sme si darovali pred 26 rokmi…

História Medzinárodného dňa študentstva:

17_novemberHistória Medzinárodného dňa študentstva siaha až k 28. októbru 1939. V tento deň sa v Prahe konala veľká demonštrácia proti nacistickej okupácii. Nacisti strieľali do davu a zasiahli študenta 4. ročníka medicíny na Karlovej univerzite Jana Opletala a robotníka Václava Sedláčka. Študent dostal zásah do brucha, robotník do hrude. Obaja neskôr zraneniam podľahli. Pohreb vysokoškoláka (15.11.) sa spontánne premenil na masovú manifestáciu proti nacizmu.

Reakcia okupantov na seba nedala dlho čakať. V noci zo 16. na 17.novembra vtrhlo gestapo spolu s nemeckou políciou a jednotkami SS na vysokoškolské internáty v Prahe a v Brne a viac ako 1200 študentov odvlieklo do koncentračného tábora v Saschenhausen. 17.novembra začal platiť Hitlerov príkaz zatvoriť všetky české vysoké školy na 3 roky.

Dva roky po týchto udalostiach bol vo Veľkej Británii za účasti zástupcov študentov 17.november vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva. Zástupcovia študentov sa na svojom prvom povojnovom zjazde zišli 17.novembra 1945 v Prahe. O rok neskôr sa tu konal 1.svetový kongres študentstva a bol tu založený Medzinárodný študentský zväz.

O 50 rokov neskôr sa 16.11.1989 v Bratislave vo večerných hodinách konala demonštrácia skupiny študentov za zmenu školského systému. Na druhý deň bola v Prahe veľká spomienková akcia na udalosti z roku 1939. Tá sa spontánne premenila na demonštráciu za zmenu nielen školského, ale aj dovtedy existujúceho politického systému. Študenti boli zo všetkých strán obkľúčení políciou a tá im dala príkaz, aby sa rozišli. Polícia dostala odpoveď: „Nemáme kam.“ Tento incident odštartoval tzv. Nežnú revolúciu spojenú s pádom totalitného režimu.

Študenti zohrali v našich dejinách významnú úlohu dvakrát. Prakticky sa stali hybnou silou národa. Medzinárodný preukaz určený študentom – ISIC – určil na Slovensku práve 17. november za deň, kedy vrcholí najväčšia kampaň v roku plná výhod a zliav pre študentov s preukazom ISIC.


Blahoželáme všetkým študentom k ich medzinárodnému sviatku a zároveň pripájame darček:

just play_logo

20% zľava v e-shope JUSTPLAY na www.justplay.sk
Zľava platí 3 dni – od 17.11. do 19.11. Mimo týchto dní platí 10% zľava.


 
martinus_logo

Darujme si čas

Nenaháňaj sa za darčekmi pár dní pred Vianocami. Niektoré darčeky sa oplatí kúpiť už teraz!
Okrem času pre seba pred Vianocami, môžeš čas darovať aj iným a zároveň získať darček.karta
Kúp knihu so zľavou 10 % s preukazom ISIC v predajniach Martinus. S nákupom získaš poukážku v hodnote 5 € na ďalší nákup v Novom roku a kartu na „venovanie času na čítanie“ :).
Okrem dobrej knihy môžeš darovať aj CD. Napríklad Adele: 25 , Richard Müller & Fragile: Hlasy alebo Korben Dallas: Kam ideme.
Adele  muller_fragile  korben-dallas

 
logo_ALZA_vseob

Ďalšie tipy na darčeky, ktoré ušetria čas

Ušetri čas so šikovným pomocníkom do kuchyne alebo do domácnosti.
Tlakové hrnce, žehličky, vysávače, kuchynské pomôcky na pečenie…
 
hriankovac  kanvice  mlyncek  tlakac  vysavac  zehlicka
Kúpiš ich so zľavou 10 % alebo za zvýhodnené študentské ceny na www.alza.sk
 
Neprehliadni tiež tip na darček pre náročných – tablet VisionBook s odnímateľnou klávesnicou.
visionbookElegantný a cenovo dostupný tablet s rozmerným displejom a výkonným hardwareom na plynulú prácu a zábavu. Kúpiš ho za výhodnú cenu po registrácii s preukazom ISIC na wwa.alza.sk
 
 
LOGO BEPONpoz zelena

Aj happy ponožky Ti ušetria čas…

…nemusíš ich dlho hľadať, pretože svojimi farbami a vzormi ich zbadáš už z diaľky :).
ponozky-big-dot ponozky-filled-optic ponozky-filled-optic-068
Dámske či pánske, kúpiš ich so zľavou 7 % v predajniach Bepon.

 
Natural-sk vitaminy

S krémami na všetko ľahko potešíš kohokoľvek

kremy_natural
Aloe vera gél z prírodného aloe slúžiaci na popáleniny, zlepšenie hojenia rán, v lete po opaľovaní a spálení slnkom.
Natural foot formula krém určený na masírovanie boľavých, unavených či preťažených chodidiel po turistike, namáhavej práci, dlhšej chôdzi, či behu.
Naturella luxury telový krém na prírodnej báze regeneruje pokožku celého tela, zanecháva ju jemnú a mladú.
A ďalšie.

 
paxtravel_male

Dopraj si spoločné pohodové chvíle už pred Vianocami

Vyber sa po stopách piesne Tichá noc, svätá noc.
Zrelaxuj v termálnych kúpeľoch.
Navštív vianočné trhy u našich blízkych susedov.
Spomaľ a dopraj si pohodové chvíle s nádychom Vianoc s blízkymi už pred sviatkami na víkendových zájazdoch CK Paxtravel za vianočnou atmosférou. Zľavu 5 % na zájazd CK Paxtravel získaš nielen Ty, ale aj Tvoji dvaja spolucestujúci.
vianocne-trhy-viedenNa Advent do Viedne
5.12.2015
Cena: 21 €
Cena po zľave: 19,95 €
Prehliadka Viedne s vianočnými trhmi na Radničnom námestí a na námestí Márie Terézie.
 
salzburgPredvianočný Salzburg
5. – 6.12.2015
Cena: 99 €
Cena po zľave: 94,05 €

Prehliadka vianočne vyzdobeného historického centra Salzburgu, Mozartov dom, história „pravých a originálnych Mozartových guliek“. Návšteva vianočných trhov na najväčšej stredovekej pevnosti v Európe – hrade Hohensalzburg a pred salzburským dómom. V nedeľu návšteva termálnych kúpeľov Bad Hofgastein.

 
RomancaVianočná romanca
28. – 29.11.2015
Cena: 99 €
Cena po zľave: 94,05 €

Prehliadka vianočne vyzdobeného historického centra Salzburgu, Mozartov dom, história „pravých a originálnych Mozartových guliek“. Návšteva vianočných trhov. V nedeľu po stopách piesne Tichá noc, svätá noc.

 
vianocny-krakowAdventný Krakow
28. – 29.11.2015
12. – 13.12.2015
Cena: 85 €
Cena po zľave: 80,75 €
Prehliadka kráľovského mesta Krakow s návštevou vianočných trhov.
 
pohodar

Naplánuj si pohodové chvíle do svojho „pohodára“!

Pohodár je pohodový diár s 52 relaxačnými maľovankami, ktorý vám spríjemní aj ten najvšednejší deň. Vďaka nemu môžete zahodiť starosti bežného dňa za hlavu a ocitnúť sa na rozkvitnutej lúke plnej motýľov. Vnesie do vášho života pohodu, energiu a silu popasovať sa s každodenným stresom. Individuálny týždenný kalendár môžete použiť na ktorýkoľvek rok. Pohodár tiež obsahuje plánovač, kalendár narodenín a miesto na poznámky. Vďaka svojmu formátu je praktickým spoločníkom na každý deň.
martinus_logoZískať ho môžeš so zľavou 10 % v kníhkupectvách Martinus.
 
 
 
 
 
 

PRIHLÁSENIE SA DO EURO26»