fbpx

Doplnky výživy - cesta k svalom a zdraviu? - EURO26

Doplnky výživy – cesta k svalom a zdraviu?


V dnešnom uponáhľanom svete nemáme často čas na pestrú, vyváženú stravu s dostatkom bielkovín, zdravých tukov a celým radom potrebných vitamínov či vlákniny. Preto mnohí z nás a z rôznych dôvodov siahame po doplnkoch výživy. Ktoré z týchto prípravkov sú pre nás osožné a pre ktoré sa z toho nekonečného ponúkaného množstva rozhodnúť?

Čo znamená pojem „doplnok výživy?“


Výživové doplnky sú potraviny na doplnenie prirodzenej stravy. Sú koncentrovanými zdrojmi živín, vitamínov, minerálnych látok alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Platia dve zásady:

  • musia sa vyrábať v súlade s potravinovým kódexom
  • pri výživových doplnkoch je zakázané, aby obsahovali zložky v množstvách, aké sú v liekoch, taktiež nesmú obsahovať omamné, psychotropné (myseľ pozmeňujúce) látky a akékoľvek iné, nie bezpečné zložky, resp. v takých množstvách, že by sa mohli stať nebezpečnými.

 

Čo je dôležité, doplnky výživy nepredstavujú komplexnú výživu, akou sú prirodzené zdroje a potraviny, z ktorých sú vyrobené. Z toho môže vyplývať ich odlišná využiteľnosť a účinky v organizme. Spravidla u nich predpokladáme významné a intenzívne zlepšenie určitého telesného stavu alebo celkového zdravia. Nie vždy je to však celkom tak.

V dnešnom svete musíme v prvom rade dbať na ich kvalitu. V prípade doplnkov výživy ide často o biznis – vyblýskaný obal, prekvapivo nízka cena v porovnaní s konkurenčnými výrobkami, skvelé príchute a ešte lepšia chuť pri ich užívaní – ale účinnosť žiadna, resp. výrazne vzdialená od uvádzanej. Pri výbere výživového doplnku je dôležité neriadiť sa na základe obalu a vzhľadu, v tomto prípade ani ceny keďže sa jedná o naše zdravie – ale na základe kvality.

V prípade, že ešte daný produkt nepoznáme a nevyznáme sa do kvality, dobrým ukazovateľom kvality môžu byť recenzie od ľudí, ktorí ho už majú odskúšaný a v tejto problematike sa vyznajú.

Aký majú doplnky výživy význam?


Význam môžu mať v prípadoch, keď strava nie je vyvážená alebo jej nie je dostatok, a to najmä pri takom štýle života, kde je zvýšená potreba živín – napr. pri silovom športe, tehotenstve, ťažkej práci, nadmerných stresoch, pri rôznych moderných diétach s nevyváženým pomerom živín a podobne – aj v takýchto prípadoch je nutné siahnuť po doplnkoch výživy, najmä po proteíne, pretože bez potrebného množstva bielkovín môžu vzniknúť neželané následky ako napríklad:

  • neschudneme vôbec
  • schudneme nezdravo a málo,
  • vypadajú nám vlasy, zmäknú nechty, vyschne nám pleť, o zdravotných ťažkostiach a úbytku energie nehovoriac.

 

V opačnom prípade – keď máme v prirodzenej strave všetkého dostatok, ľudová múdrosť hovorí (a tie sa nezvyknú mýliť), že „niekedy aj priveľa dobrého škodí.“ Takže keď máme zdravú a komplexnú stravu, v ktorej nič nechýba, je dobré siahnuť po doplnkoch výživy a doplniť priaznivé látky pre naše telo ešte viac?

Našťastie existujú prípady doplnkov výživy, kde množstvo „toho dobrého“ (vitamíny a minerály) v nich musí byť obmedzené do tej miery, aby si človek ani jeho nadmerným užívaním, popri vyváženej strave, len tak ľahko neublížil.

Ako si vybrať doplnok výživy, ktorý potrebujem?

 

V súčasnosti existuje veľké množstvo výživových doplnkov so širokým spektrom využitia. Chceš ho na podporu zdravia? Potrebuješ podporiť energiu? Zlepšiť výkon v posilňovni? Vezmime si zopár „najžiadanejších“ výživových doplnkov a vysvetlime si ich význam:

1. Proteínový prášok
Prečo všetci, ktorí cvičia si miešajú proteínový prášok s vodou a vypijú ho? Dôvod je jednoduchý – proteínový prášok obsahuje najľahšie stráviteľné bielkoviny v najvyššom pomere. Oveľa viac a ľahšie stráviteľné ako iné, známe druhy bielkovín – mäso, ryby, vajíčka, tvaroh, cottage cheese. Bielkoviny slúžia na chudnutie – pálenie tuku, plus – a to obzvlášť – na rast svalov. Tieto dva procesy sú bez dostatočného množstva bielkovín nemožné. Pre žiadanú „fit“ postavu bielkoviny najlepšie zasýtia a doplnia telu presne to, čo potrebuje – najžiadanejšiu, najpotrebnejšiu výživu, stavebný materiál pre svaly a dlhodobý pocit sýtosti.
Športovci ho z tohto dôvodu zvyknú sporadicky piť hneď po tréningu – pre najúčinnejšiu regeneráciu svalov hneď po ich záťaži a žiadaný rast.

Výber kvalitných proteínov nájdeš tu. S kartou EURO<26 dostaneš namiesto 4% až 4,8% z ceny svojho nákupu späť na svoj účet (cashback). Nevieš presne, ako funguje cashback s plnapenazenkou? Pozri si skvelé video tu.

BCAA Complex
BCAA (Branched-Chain Amino Acids, čiže aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ide o špecifický typ aminokyselín). Aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Presne tak ako tehly, ak chcete postaviť dom. Do tela ich dostávame prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy. Až 35 % svalového tkaniva je tvorené BCAA. Telo ich nedokáže vyrobiť samo. Sú to jediné aminokyseliny, ktoré sa nemetabolizujú v pečeni, namiesto toho sa dostávajú priamo do svalov. Z tohto dôvodu sú prístupné veľmi rýchlo a používajú sa na budovanie svalov, ochranu svalov a tvorbu energie. BCAA Complex je pred-tréningovka aj po-tréningovka v jednom. Pozrime sa na to bližšie.

Pred-tréningovku zvyknú športovci užívať z dôvodu zvýšenia energie a lepšieho efektu tréningu – podpora spaľovania tuku a zvýšená tendencia rastu svalov. Tento prípravok (ak je kvalitný) obsahuje zmes prírodných látok akými sú kofeín, zelený čaj, chilli či kajenské korenie – všetko prípravky na podporu energie a spaľovanie tuku – a z následku zvýšenej energie na tréningu = vyššieho výkonu aj zlepšenia efektu rastu svalov.
Po-tréningovka slúži športovcom na regeneráciu namáhaných svalov po tréningu, čím sa opäť zvyšuje efekt tréningu na rast svalovej hmoty a pálenie tuku. BCAA Complex je pre športovcov žiadaný doplnok výživy, keďže má v sebe pred-tréningovku aj po-tréningovku v jednom. Nájdeš ho na www.73nutrition.sk kde máš 5% zľavu z celého nákupu!

2. Spaľovač tuku
Ženami žiadaný! Pretože predstava, že celý ich „problém“ vyrieši spaľovač tuku, je lákavá. Pri spaľovačoch tuku platí jednoduché pravidlo – ak je kvalitný, neublíži, neefektívne pomôže. To znamená nespáli za teba tuk, to sa robí pomocou stravy a cvičením, ale prečistí ťa, schudneš na váhe, vydrží ti to krátko a za krátko si naspäť, na čom si bol/a. V prípade, že je ešte k tomu aj nekvalitný, efekt má len jeden – zbytočne vyhodené peniaze.
Nájdeš ho na v tomto eshope, kde máš s EURO<26 o 20% vyšší cashback, takže ak je cashback uvedený na stránke 5%, ty dostaneš 6% zo sumy svojho nákupu späť na účet 🙂

3. Kolagén
Ďalším veľmi obľúbeným doplnkom výživy je kolagén. A oprávnene! Kolagén si naše telo žiada prirodzene dopĺňať a jeho účinkom je udržanie mladosti, krásy a podpora zdravia. Kolagén totiž spomaľuje príznaky starnutia, zlepšuje stav pleti, podporuje zvýšenie elasticity, je vhodný pre pokožku s celulitídou a striami, taktiež pre výživu nechtov, vlasov a celej pokožky. Navyše je aj chutný! Príjemný spôsob, ako opeknieť. Nájdeš ho na www.mojkolagen.sk a pre teba so zľavou 10%, ak máš platnú kartu EURO<26.

4. Doplnok výživy na podporu imunity
V tomto prípade sa musíme obzvlášť pozerať na kvalitu. Okrem podpory imunity prostredníctvom doplnkov výživy je pre dobrú imunitu potrebná najmä duševná a fyzická vyrovnanosť, primeraný šport a zdravá, vyvážená strava. Pokiaľ nie je splnené jedno či druhé, opäť je investícia do doplnkov podporujúcich imunitu zbytočná. Skvelé doplnky výživy na podporu imunity, ako aj vitamíny nájdeš v eshope natrual-sk.sk, kde máš s platnou kartou EURO<26 zľavu 20%.

Vo všetkých prípadoch doplnkov výživy pozor na dávkovanie – ak nie je dodržané pre osobu, ktorá ho bude užívať (dieťa, žena/muž, senior), efekt sa nedostaví alebo môže mať nežiadúci účinok.

A teraz ti prezradím najväčšie tajomstvo zdravého tela a duše – nezanedbávaj pestrú a vyváženú stravu, rozumne k nej pridaj doplnky výživy a verím, že budeš fit ?

Držím palce!

 

 

PRIHLÁSENIE SA DO EURO26»