fbpx

Jar prichádza: pre mnohých radosť, pre niektorých aj začiatok obdobia alergií - EURO26

Jar prichádza: pre mnohých radosť, pre niektorých aj začiatok obdobia alergií

 

To, čo robí jar tak krásnou je pre ľudí, ktorí trpia sezónnymi príznakmi alergie stelesneným utrpením. Čerstvo pokosená tráva, kvitnúce stromy a kvety uvoľňujú peľ, čo spôsobuje sezónne alergie u odhadovaných 40 až 60 miliónov ľudí ročne.

Alergická rinitída je lekársky termín pre sennú nádchu a sezónne alergie, ktoré sa vyskytujú nielen na jar, ale počas leta a jesene. Vedeli ste, že niektoré potraviny, dokonca aj tie zdravé, môžu vašu alergie ešte zhoršiť? Všetko sa dočítate v tomto článku.

Aké sú ďalšie symptómy sezónnej alergie?

Peľ a alergény, ktoré spúšťajú symptómy sezónnej alergie, môžu spôsobiť záchvaty astmy, čo má za následok dýchavičnosť, tlak na hrudníku a ťažkosti s dýchaním. Tento stav sa označuje ako astma vyvolaná alergiou alebo alergická astma, ktorú môže sprevádzať: Prebytok produkcie hlienu; kýchanie; svrbivé, vodnaté oči, opuchnuté viečka; škrabanie v hrdle; znížená koncentrácia a zameranie; vyčerpanie a poruchy spánku; výkyvy nálad; nízky krvný tlak; ekzém; infekcie stredného ucha.

V závislosti od konkrétnej alergie sa môže začať alergická sezóna skoro na jar a pretrváva až do neskorej jesene. To vedie k tomu, že mnohí z nás dostanú na štandardnú úľavu antihistaminiká a lieky, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú ospalosť alebo závrate. Namiesto toho sa môžete rozhodnúť pre imunitu-posilňujúce doplnky, ktoré udržia váš imunitný systém silný a zároveň poskytnú zdravotné výhody namiesto zbytočných nežiaducich účinkov.

 

Aké výživové doplnky nám pomôžu vyhrať nad alergiou?

 

Vitamín C

Alergény spôsobujú, že niektoré bunky v tele produkujú histamín, ktorý je zodpovedný za bežné sezónne ťažkosti ako je nadmerný hlien, či svrbivé oči. Vitamín C zabraňuje tvorbe histamínu, zatiaľ čo typické lieky ako antihistaminiká pôsobia tak, že interferujú s histamínom po jeho vzniku. Imunitný účinok vitamínu C ho robí nevyhnutným aj pri prevencii infekcie, ako aj skrátení trvania choroby.

Aby sa maximalizovala účinnosť, vitamín C sa najlepšie užíva s bioflavonoidmi – prírodnými pigmentami v ovocí a zelenine – v rozdelených dávkach rozložených po celý deň. Bioflavinoidy zvyšujú aktivitu vitamínu C v tele a pomáhajú stabilizovať bunky, ktoré vylučujú histamín spojený s alergickými reakciami. Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je bezpečný aj pri vyšších dávkach, v tomto období ideálne 2 000 až 6 000 mg denne.

Vitamín C nájdeš tu.

 

Multivitamín / multiminerál

Vitamíny a

 minerály sú nevyhnutné pre správny rast, metabolizmus, trávenie, funkciu imunitného systému, funkciu svalov a nervov a detoxikačné procesy v pečeni. Vedecké štúdie, že väčšina z nás je nedostatočná v mnohých základných živinách z dôvodu zlých stravovacích návykov a iných faktorov, ktoré môžu vyčerpať hladiny živín, ako je kofeín, alkohol, stres alebo znečistenie. Širokospektrálny multivitamínový a minerálny produkt vo vysoko absorbovateľnej forme, je nevyhnutný pre zabezpečenie zdravia.

Multivitamín/multiminerál nájdeš tu.

Rybie oleje EPA / DHA

Zdravé druhy olejov sú nevyhnutné pre tvorbu každej bunky v tele. Kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA), zložky esenciálnych mastných kyselín,

 zložky esenciálnych mastných kyselín, sú prírodné protizápalové látky. Ich protizápalové pôsobenie ich robí užitočnými pri liečbe a prevencii srdcových ochorení a majú tiež priaznivé účinky na cholesterol, triglyceridy a na tendenciu zrážania krvi. Esenciálne mastné kyseliny pomáhajú zvlhčiť pokožku a zlepšiť funkciu čriev. Rybie oleje sú tiež veľmi užitočné na liečenie a prevenciu kožných problémov, ako je ekzém alebo psoriáza, ktoré v niektorých prípadoch sprevádzajú  blokujú receptivitu histamínu v tkanivách citlivých na alergie, ako sú sliznice v našich dýchacích cestách.

Rybí olej nájdeš tu.

 

 

MSM

MSM, alebo Metylsulfonylmetán, je zdrojom organickej síry. Protizápalové vlastnosti MSM blokujú receptivitu histamínu v tkanivách citlivých na alergie, ako sú sliznice v našich dýchacích cestách. Doplnenie MSM môže pomôcť znížiť sezónne alergické nepríjemnosti a udržať ich pod kontrolou.

MSM nájdeš tu.

 

 

Vitamín D

Výskumy ukazujú, že vitamín D má výrazný vplyv na imunitné funkcie, ktoré sa podieľajú na vývoji a priebehu alergií. Štúdia publikovaná v časopise Clinical and Experimental Allergy zistila, že korekcia hladín vitamínu D u tých, ktorí trpia nedostatkom, má priaznivé a dokonca ochranné účinky u pacientov s alergiami, ako aj u detí v období vývoja.

Vitamín D nájdeš tu.

Ak trpím alergiou, môžem jesť všetko?

 

Existujú potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť počas obdobia alergií. Medzi potraviny, ktoré bežne zhoršujú príznaky sennej nádchy, patrí alkohol, k

ofeín, mliečne výrobky, čokoláda, arašidy, cukor, pšenica, citrusy a čokoláda. Okrem toho, mnohé bežné konzervačné látky v potravinách – vrátane hydrogensiričitanu sodného, ​​hydrogensiričitanu draselného, ​​siričitanu sodného a umelých sladidiel – môžu prispieť k symptómom alergickej rinitídy.

 

Vyhnite sa sušenému ovociu, baleným citrusovým šťavám, či krevetám. Okrem toho mnohí alergici pociťujú úľavu, keď sa vyhnú potravinám, ktoré spôsobujú produkciu hlienu – teda predovšetkým bežným mliečnym výrobkom, gluténu, cukru a kofeínovým nápojom.

 

Čomu venovať zvýšenú pozornosť?

  • Zostaňte hydratovaní: Každý deň vypite osem až desať pohárov vody. Ak podceníte pitný režim, bude oveľa ťažšie zbaviť sa hlienov, ktoré sprevádzajú sezónne alergie.
  • Sprcha pred spaním: Peľ a prach na Vašej pokožke a vo vlasoch cez noc môže zhoršiť vaše príznaky.
  • Častejšie upratujte: Neporiadok môže zvýšiť prach a alergény, ktoré zhoršujú sezónne príznaky alergie. Častejšie utierajte prach, najmä z vašej spálne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Tak isto sa odporúča častejšie prať posteľnú bielizeň.
  • Menej vetrajte: Zamedzíte tak kontaktu s peľom a prachom, hlavne vo veterné a suché prašné dni.
  • Častejšie kúpte domácich miláčikov: Zvieratká majú na svojej srsti množstvo prachu a peľu, ktoré vašej alergii určite nepomôžu, navyše ak s vami zdieľajú spoločné priestory, je potrebné ich kúpať a česať častejšie.

Tento článok vznikol v spolupráci s naším niekoľkoročným partnerom NATURAL s.r.o. – prevádzkovateľom e-shopu, ktorý poskytuje držiteľom preukazov ISIC, ITIC a EURO<26 skvelú 20% zľavu na nákup vitamínov. Výživové doplnky a vitamíny, ktoré Natural s.r.o. ponúka sú vyrobené z tých najkvalitnejších surovín, ktoré sú dovážané zo všetkých kútov sveta. Ďakujeme za spoluprácu! ?

PRIHLÁSENIE SA DO EURO26»