fbpx

Ako byť viac EKO? - EURO26

Poznáte termíny ako zníženie uhlíkovej stopy, recyklovanie, zero waste a mnohé ďalšie, ktoré na náš vykukujú z každého rohu?

Ľudia sa na ne odvolávajú deň čo deň, hoci pre niektorých z nás ešte stále môžu byť španielskou dedinou. Viete ako byť viac eko? Napríklad zakúpením našej ekologickej, elektronickej verzie preukazu ISIC, ktorý môžete využívať aj pri cestovaní.

Výraz eco-friendly (alebo enviromentally friendly) pochádza z angličtiny a v preklade znamená byť priateľský, resp. byť neškodný voči životnému prostrediu. Každý z nás sa zrejme s týmto výrazom už stretol a čo viac, mnohí sa aj snažíme svoje bežné zvyky a rutinu prispôsobiť tak, aby sme životné prostredie zaťažovali menej.

Prvým krokom je určite zníženie množstva odpadu. Jeho zníženie sa nám veľmi oplatí, keďže pri recyklovaní a odvoze odpadu minieme menej peňazí, rovnako ako aj pri kupovaní potravín a ďalšieho tovaru. V prvom rade sa snažme, aby sme skonzumovali a spotrebovali všetko, čo si v obchode kúpime. Ak raz načneme salámu, načo otvárať paštétu či nátierku? Najmä, ak už pri jej otváraní vieme, že ju určite nestihneme zjesť, a tak je odsúdená na odhodenie do koša. Ak bývame sami, namiesto vákuovo balenej salámy radšej kúpme váženú, pri ktorej si môžeme zvoliť množstvo. V tomto prípade bude pravdepodobnejšie, že ju aj stihneme skonzumovať. Rovnako postupujme aj pri syroch, šalátoch a ďalších lahôdkach, ktoré bez problémov nakúpime pri pultovom predaji. Ak bývame vo dvojici, nie je problém sa dohodnúť, na čo máme obaja chuť, a teda kúpiť len to, na čom sa zhodneme.

Pri znižovaní odpadu majme na mysli aj podporu slovenských dodávateľov, pestovateľov, chovateľov. Pri odbere zeleniny z lokálneho zdroja je menej časté balenie do rôznych obalov, rovnako ako aj pri mäse či mäsových výrobkoch. Pri mliečnych výrobkoch z rôznych fariem sa často využíva balenie do sklenených nádob, ktoré sa pri recyklácií ľahko vrátia do obehu. Výborným riešením je aj čapovaná drogéria. Ide o spôsob, kedy si do vlastných nádob načapujeme napríklad sprchové gély, prášok na pranie, tablety do umývačky a podobne. Na tento spôsob už stihli nabehnúť nielen menšie obchodíky, ale aj veľké obchodné reťazce, ktoré predávajú drogistický tovar. Nemusíme sa preto obávať, že by sme nenašli dodávateľa. Na trhu sú už dostupné aj tuhé šampóny, ktoré vyzerajú ako malé mydielka. Tie sa zvyknú baliť do papierových obalov, ktoré sú oveľa jednoduchšie recyklovateľné než tie plastové.

Pre náruživých čitateľov máme hneď niekoľko tipov, ako byť eko a ešte aj vďaka preukazu ušetriť. Kúpiť si nemusíme len klasickú knižku s papierovými listami a tvrdou väzbou. Oveľa praktickejšie sú  , do ktorých si môžeme kúpiť ľubovoľné množstvo elektronických verzií kníh. Čítať tak môžeme bez problémov akúkoľvek knihu, na ktorú sme práve dostali chuť a to, či už cestujeme, oddychujeme alebo dovolenkujeme. Alternatívou sú aj audio knihy. Tie si tak isto môžeme vypočuť kdekoľvek, či už šoférujeme, cestujeme vlakom alebo relaxujeme doma na pohovke.   je veľmi široký. Navyše sa môžeme započúvať do príjemných hlasov skúsených dabingových hercov, ktorí knižným audiotitulom dodajú patričný šmrnc.

Úplným základom pre všetkých z nás by mali byť sklenené či plastové fľaše (bez BPA látok), do ktorých je možné si vodu či akýkoľvek iný nápoj opätovne načapovať. Fľaše sa vyrábajú už aj odľahčené, preto sa nemusíme báť, že by sme v kabelke či v batohu nosili veľkú záťaž.

Pracie prostriedky bežne obsahujú látky ako fosfáty, chlór, EDTA či formaldehyd. EKO variant prostriedkov väčšinou tieto látky neobsahuje, čo je prospešné pre alergikov, malé bábätká ale aj pre životné prostredie. Vypúšťaním vody zmiešanej s pracím prostriedkom sa totiž do obehu dostávajú aj škodliviny, ktoré sa v nich nachádzajú. Okrem vynoveného a ,,ľahšieho“ zloženia sú eko pracie prostriedky aj častokrát veganské, čiže nie sú testované na zvieratách a obsahujú prírodné zložky, ako levanduľu, citrónovú trávu či eukalyptus.

PRIHLÁSENIE SA DO EURO26»